Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Streamlight TLR-1 HP Rail Mounted Tactical Flashlight has been discontinued by Streamlight and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Weapon Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Streamlight TLR-1 HP Rail Mounted Tactical Flashlight
The Streamlight TLR-1 HP Rail Mounted Tactical Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new Streamlight TLR-1 HP Rail Mounted Tactical Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Streamlight TLR-1 HP Rail-Mounted Weapon Light is a high-performance weapon light that can mount to any Picatinny or Glock-style rail, providing ambidextrous, high powered tactical illumination when you need it. These weapon lights are tough, built with an anodized aluminum case, an unbreakable polycarbonate lens, and an O-ring sealed body that's waterproof up to 1 meter for 30 minutes. The Streamlight flashlight has a powerful output of 200 lumens, and its deep dish parabolic reflector results in a precise, long-range targeting beam with enough peripheral illumination for navigation and target acquisition. With the help of its several rail guidance keys, the Stream Light TLR1 High Performance Tactical Flashlight can be mounted on virtually any Picatinny 1913 or Glock-style rail, allowing you to use the flashlight on a whole range of firearms. Streamlight has built the TLR-1 to last through several operations, with a C4 LED bulb that is shock-resistant and can last for up to 50,000 hours using the flashlight's solid state current regulation. For a recoil-resistant, easy to use weapon-mounted flashlight with a precise, high-powered beam, choose the Stream-Light TLR 1 HP 200-Lumen Weapon Flash Light.
Specifications for Streamlight TLR-1 Picatinny 1913 Tactical Flash-Light:
| Case Material: | Anodized aluminum |
| Length: | 4.83" (standard switch); 5.25" (remote switch) |
| Body Width: | 1.44" |
| Head Diameter: | 2.2" |
| Weight: | 5.3 oz (standard switch); 5.6 oz (remote switch) |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Bulb: | C4 LED |
| Power Output: | 200 lumens |
| Batteries: | 2x CR123A lithium |
| Battery Life: | 1.75 hours continuous |
| Water Resistance: | IPX7 |
Features of Stream-Light TLR1 C4 LED Weapon Flashlight:
- Simple to operate, high powered tactical flashlight by Streamlight
- Durable case made from anodized aluminum
- Compact size and light weight
- Unbreakable polycarbonate lens with anti-scratch coating
- C4 LED bulb, resistant to shock and able to operate for up to 50,000 hours
- 200 lumen peak beam intensity
- Deep-dish parabolic reflector crafts tight, long-range beam shape with peripheral aura
- Runs for up to 1.75 hours on two (2) CR123A batteries
- One-handed snap on and tightening interface keeps hands away from muzzle during attachment or detachment
- Mounts directly to all 1913 and Glock-style rails
- Includes keys for Glock-style, Picatinny, Beretta 90two, S&W 99, and S&W TSW rails
- Live-fire tested for impact resistance
- Rated for IPX7 water resistance: waterproof up to 1 meter for 30 minutes
- Backed by Streamlight's limited lifetime warranty
Package Contents:
- Streamlight TLR-1 HP Rail-Mounted Weapon Light



