Tap Tap to Zoom
Product Info for Streamlight TLR-8A LED Weapon Light and Laser
The Streamlight TLR-8A LED Weapon Light and Laser is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts Up to 47% Off!![]()
Purchase your new Streamlight TLR-8A LED Weapon Light and Laser from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Equip your handgun with a Streamlight TLR-8 A Weapon Light and Laser to illuminate your surroundings while searching the field for perps or getting in some nighttime practice rounds. Streamlight crafted these Weapon Accessories with a "safe off" feature that prevents accidental activation, ensuring you don't give away your position. The Streamlight TLR-8 A Weapon Light w/ High or Low Switch is IPX4 water-resistant and easily mounts to a variety of weapons using the included key kit. Pick up this Streamlight TLR-8 A Gun Light and Laser to get a compact yet powerful illumination tool for your firearm.
Specifications for Streamlight TLR-8A LED Weapon Light and Laser:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 500 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Color: | Black |
| Beam Distance: | 140 m |
| Length: | 2.58 in |
| Weight: | 2.64 oz |
| Battery Life: | 1.5 Hours |
| Weather Resistance: | Water Resistant |
| Finish: | Anodized |
| Battery Quantity: | 1 |
| Condition: | New |
| Mount Type: | Rail |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Streamlight TLR-8A LED Weapon Light and Laser
- 3 modes: LED only, LED/laser combo, Laser only
- 500 lumens; 140m beam; runs 1.5 hours (light only or light/laser combo)
- Ambidextrous on/off rear switch in two configurations, low or high, to match your shooting style
- Rail grip clamp system securely attaches/detaches quickly and safely with no tools and without putting your hands in front of muzzle
- Securely fits a broad range of full-sized and compact guns
- Multi-fuel: Uses one rechargeable SL-B9 battery pack or one CR123A lithium battery (included)
- Safe off feature on bezel prevents accidental activation; saves batteries
Package Contents:
- Streamlight TLR-8A LED Weapon Light and Laser
- (1) CR123A lithium battery
- High and low switches
- Multi-tool
- Key kit
