Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Pelican Hard Back Laptop Cases 1090 has been discontinued by Pelican and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Laptop Cases, Laptop Computer Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Pelican Hard Back Laptop Cases 1090
The Pelican Hard Back Laptop Cases 1090 is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new Pelican Hard Back Laptop Cases 1090 from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Pelican Hard Back Laptop Cases 1090 are watertight for the ultimate in protection. Pelican Computer Watertight Hard Case 1090 is constructed of light weight structural resin with a polymer sponge o-ring seal and exclusive pressure equalization valve. This Waterproof Laptop Box from Pelican can fit notebook computers up to 14.4" x 11.1" x 1.7" and will hold 8.5" x 11" and A4 documents. These Pelican Protector Dry Boxes also feature locking flanges and a massive anodized aluminum latch for absolute security.
Our store carries Laptop Cases from different brands. For full selection of Pelican Travel Computer Cases visit our Pelican Laptop Cases section.
Available Pelican 1090 Laptop Case models:
- 1090-000-110: Pelican Black Hard Back Computer Case w/ Foam
Specifications for Pelican Hard-Back Notebook Computer Case 1090:
| Exterior Dimensions (L x W x D): | 15.83" x 13.10" x 2.86" (40.2 x 33.3 x 7.3 cm) |
| Interior Dimensions (L x W x D): | 15.00" x 11.32" x 1.92" (38.1 x 28.7 x 4.9 cm) |
| Lid Depth: | 0.96" (2.4 cm) |
| Bottom Depth: | 0.96" (2.4 cm) |
| Total Depth: | 1.92" (4.9 cm) |
| Weight with Foam: | 3.32 lbs. (1.51 kg) |
| Weight without Foam: | 2.98 lbs. (1.35 kg) |
| Buoyancy Max: | 11.5 lbs. (5.22 kg) |
| Range Temperature: | -10° / 210° F (-23° / 99° C) |
Features of Pelican 1090 HardBack Case:
- Watertight, crushproof, and dust proof
- Molded plush foam liner - protects notebook from impact shock and scratches
- Easy snap anodized aluminum latch
- O-ring seal
- Vent with Gore-Tex membrane for auto pressure balance
- Unconditional Lifetime Guarantee of Excellence
- Fits laptops up to 14.4" x 11.1" x 1.7"
- Will hold 8.5" x 11" and A4 documents
Package Contents:
- Pelican 1090 Series HardBack Laptop Case