Tap Tap to Zoom
Product Info for Fjallraven Kanken Laptop 15in Pack
The Fjallraven Kanken Laptop 15in Pack is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices Up to 30% Off!![]()
Purchase your new Fjallraven Kanken Laptop 15in Pack from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Laptop version of Kanken backpack Kanken Laptop 15" is made from hardwearing Vinylon F fabric and has a separate, padded compartment that provides safe storage for a 15 laptop computer. It has an extra zippered pocket inside the main compartment, zippered pocket on the front, two side pockets and comfortable padded shoulder straps.
Specifications for Fjallraven Kanken Laptop 15in Pack:
| Manufacturer: | Fjallraven |
| Gender: | Unisex |
| Fabric/Material: | Webbing 100% polypropylene |
| Pack Application: | Urban |
| Height: | 40 cm |
| Width: | 28 cm |
| Depth/Thickness: | 16 cm |
| Weight: | 460 g |
| Pack Volume: | 18 liters |
| Pack Loading: | Front |
| Body Material: | 100% Vinylal |
| Pack Type: | Urban/School Packs |
| Size: | 15 in |
| Age Group: | Adults |
Features of Fjallraven Kanken Laptop 15in Pack
- Made from hardwearing Vinylon F fabric.
- Extra zippered pocket inside the main compartment.
- Two open side pockets plus a zippered front pocket.
- Comfortable shoulder straps with durable foam padding.
- Includes a foam seat pad stored in a pocket inside the main compartment.
Package Contents:
- Fjallraven Kanken Laptop 15in Pack