Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Pelican 1490CC #2 Notebook - Laptop Computer Waterproof Carry Case w/ Lid Organizer, Foam and Removable Shoulder Strap has been discontinued by Pelican and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Laptop Cases, Laptop Computer Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Pelican 1490CC #2 Notebook - Laptop Computer Waterproof Carry Case w/ Lid Organizer, Foam and Removable Shoulder Strap
The Pelican 1490CC #2 Notebook - Laptop Computer Waterproof Carry Case w/ Lid Organizer, Foam and Removable Shoulder Strap is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices !![]()
Purchase your new Pelican 1490CC #2 Notebook - Laptop Computer Waterproof Carry Case w/ Lid Organizer, Foam and Removable Shoulder Strap from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Pelican 1490-CC2 Computer Watertight Hard Case with Pick N Pluck Foam, Lid Organizer, Removable Shoulder Strap are watertight for the ultimate in protection. Pelican Computer Watertight Hard Case 1490CC-2 is constructed of light weight structural resin with a polymer sponge o-ring seal and exclusive purge valve. Pelican Protector Laptop Boxes also feature locking flanges, massive multiple latches for absolute security and a overmolded fold-down handle. Pelican 1490CC2 Laptop Computer Case w/ Foam, Lid Organizer and Shoulder Strap fits computers up to 17.3" L x 11.0" W x 3.3" D.
Our store carries Laptop Cases from different brands. For full selection of Pelican Travel Computer Cases visit our Pelican Laptop Cases section.
Specifications for Pelican 1490CC2 Laptop Case:
| Exterior Dimensions (L x W x D): | 19.87" x 13.93" x 4.68" (50.4 x 35.4 x 11.9 cm) |
| Interior Dimensions (L x W x D): | 17.75" x 11.37" x 4.12" (45.1 x 28.9 x 10.5 cm) |
| Lid Depth: | 1.50" (3.8 cm) |
| Bottom Depth: | 2.62" (6.7 cm) |
| Total Depth: | 4.12" (10.5 cm) |
| Weight w/ Foam: | 6.5 lbs. (2.95 kg) |
| Weight w/o Foam: | 5.47lbs. (2.48 kg) |
| Buoyancy Max.: | 41 lbs. (18.6 kg) |
| Range Temperature: | -10° / 210° F (-23° / 99° C) |
| Pelican 1490CC #2 Case Certificates: | IP57 STANAG 4280 |
Features of Pelican 1490CC#2 Protector Waterproof Laptop Case:
- Fits notebook computers up to 17.3" L x 11.0" W x 3.3" D
- Totally watertight, crushproof, and dust proof
- Open cell core with solid wall design - strong, light weight
- Pick 'N' Pluck with convoluted lid foam
- Lid organizer and shoulder strap included
- Pressure Equalization Valve
- O-ring seal
- Double safety locking latches with keys
- Comfortable rubber over-molded handle
- Stainless steel hardware
- Unconditional Lifetime Guarantee of Excellence
Package Contents:
- Pelican Watertight Laptop Computer Case 1490CC2
- Lid Organizer
- Pick N Pluck Foam
- Removable Shoulder Strap