Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Pelican 1055CC Hardback eReader Case w/ Liner for 7in Tablet Computers has been discontinued by Pelican and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Laptop Cases, Laptop Computer Accessories yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Pelican 1055CC Hardback eReader Case w/ Liner for 7in Tablet Computers
The Pelican 1055CC Hardback eReader Case w/ Liner for 7in Tablet Computers is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new Pelican 1055CC Hardback eReader Case w/ Liner for 7in Tablet Computers from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Pelican 1055CC Hardback Tablet Computer Case is designed to hold and protect the most popular models of eReaders and other 7" tablet computers. This waterproof case can take the pressure, literally - its easy-open latch won't pop open under pressure or impact. The Pelican Cases 1055CC Hard Back Case features molded plush shock-absorbing lining that protects your tablet computer from impact and won't damage or scratch it. Give your valuable tablet computer the protection it needs to stay in top form - keep it secured in the Pelican 1055 Hardback Tablet Case!
Specifications for Pelican Hardback Case 1055CC for Tablet Computers:
| Interior Dimensions: | 8.55" x 5.52" x 0.85" (21.7 x 14 x 2.2 cm) |
| Exterior Dimensions: | 9.42" x 7.02" x 1.24" (23.9 x 17.8 x 3.1 cm) |
| Lid Depth: | 0.43" (1.1 cm) |
| Bottom Depth: | 0.43"(1.1 cm) |
| Total Depth: | 0.85" (2.2 cm) |
| Weight with foam: | 0.82 lbs.(0.37 kg) |
| Weight without foam: | 0.75 lbs. (0.34 kg) |
| Range Temperature: | -10 / 120° F (-23 / 49° C) |
Features of Pelican 1055CC HardBack eReader Case (with Liner):
- Watertight Gasket - Tight seal created when case is shut
- The easy open latch remains shut under pressure or after impact
- Automatic Purge Valve - Keeps water and dust out while balancing air pressure
- Molded plush shock absorbing liner protects from impact and won't scratch eReaders or 7 inch tablets
- Lifetime Guarantee of Excellence
- Discover which portable electronic device will fit, using our Portable Electronic Device Fit Guide
- Watertight, crushproof, and dust proof
Package Contents:
- Pelican Cases Hardback Waterproof Tablet Computer Case 1055CC