Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Lock Type:
- Mechanical
- Finish:
- Black
- Height:
- 2.54 in
- Width:
- 11.25 in
- Depth/Thickness:
- 8.88 in
- Condition:
- New
Code: UB-GF-MV55019
MPN: MV550-19
UPC: 751077900051
Product Info for Gunvault MicroVault 550 Gun Safes w/Illuminated Keypad & Manual Key
The Gunvault MicroVault 550 Gun Safes w/Illuminated Keypad & Manual Key is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices 33% Off!![]()
Purchase your new Gunvault MicroVault 550 Gun Safes w/Illuminated Keypad & Manual Key from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Whether at home or on the go, the GunVault MV550-19 MicroVault provides secure storage for any lifestyle. The redesigned MV550-19 includes the illuminated No-Eyes keypad and enhanced security features where they are needed most: a reinforced steel lip and full perimeter interior anti-pry tabs prevent prying and bounce open attacks while the steel security cable allows for the safe to be secured while on the go. The foam-padded interior accommodates a full-sized handgun and room for an extra magazine. The manual backup key features a dimpled design for enhanced picked resistance. MV550-19: offering superior protection for what matters most, at home or on the go.
Specifications for Gunvault MicroVault 550 Gun Safes w/Illuminated Keypad & Manual Key:
| Manufacturer: | GunVault |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 20 gauge steel |
| Lock Type: | Mechanical |
| Finish: | Black |
| Height: | 2.54 in |
| Width: | 11.25 in |
| Depth/Thickness: | 8.88 in |
| Weight: | 5.1 lb |
| Condition: | New |
| Interior: | Foam |
Features of Gunvault MicroVault 550 Gun Safes w/Illuminated Keypad & Manual Key:
- Illuminated No-Eyes keypad allows users to open the safe quickly even in the darkest of places
- Reinforced steel lip and anti-pry tabs resist prying and bounce-open attacks
- Security cable allows safe to be tethered while on the go
- Backup key features a secure, dimpled design
- Foam padded interior
- Keypad tones can be silenced
- Tamper detection feature
- Low battery warning
Package Contents:
- Gunvault MicroVault 550 Gun Safe Mechanical Illuminated Keypad/Key 20 Ga
- Security Cable Included Backup Override Key