Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Capacity:
- 8
- Lock Type:
- Electronic
- Finish:
- Matte
- Size:
- Small
- Height:
- 55 in
- Width:
- 14 in
Code: UB-GF-DEL2SRB-GVRV100BK22
MPN: GVRV100-BK22
UPC: 751077001345
Product Info for GunVault Gun Safes Range Box - 2 Pistols
The GunVault Gun Safes Range Box - 2 Pistols is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts $2.00 Off!![]()
Purchase your new GunVault Gun Safes Range Box - 2 Pistols from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Portable security for whereever you go. The GunVault RangeVault GVRV100BK22 secures 2 firearms and 7 magazines for trips to the range or around town. The foam interior protects your firearms and magazines from damage. Made with solid 16-gauge steel and equipped with a high-strength locking mechanism, the RangeVault provides security against pry attacks and hand tools. The electronic lock and backup key gives access to only authorized users. The GunVault RangeVault includes mounting hardware and a steel security cable for additional protection. Securely carry your firearms whereever you go with the GunVault RangeValt.
Specifications for GunVault Gun Safes Range Box - 2 Pistols:
| Manufacturer: | GunVault |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Solid Steel |
| Gun Type: | Handgun |
| Gun Capacity: | 8 |
| Lock Type: | Electronic |
| Finish: | Matte |
| Fire Resistant: | Yes |
| Size: | Small |
| Height: | 55 in |
| Width: | 14 in |
| External Dimensions: | 55 x 14 x 11 in |
Features of GunVault Gun Safes Range Box - 2 Pistols
- Solid-steel construction
- High-strength locking mechanism protects against pry attacks and hand tools
- Electronic lock includes backup key for access if the combination is lost or the battery is depleted
- High-density foam insert holds 2 handguns and up to 7 magazines
- Includes 18" steel security cable and mounting hardware for additional security
- Compact design with carry handle allows for easy portability
- Meets TSA Guidelines
- CA DOJ Approved
Package Contents:
- GunVault Gun Safes Range Box - 2 Pistols