Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Fenix TK40 Flashlight - Fenix Outdoors LED Flashlight has been discontinued by Fenix and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Flashlights yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Fenix TK40 Flashlight - Fenix Outdoors LED Flashlight
The Fenix TK40 Flashlight - Fenix Outdoors LED Flashlight is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new Fenix TK40 Flashlight - Fenix Outdoors LED Flashlight from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Fenix TK40 Flashlight FTK40 was especially designed for exploration. Created for adventurers, the TK40 Flashlight from Fenix is considered as an ultra-brightness flashlight with a max output of 630 lumens. This Fenix flashlight powers the MC-E four-core CREE LED with eight AA batteries. The Fenix TK-40 Flash Light has an outstanding beam profile with a wide and even floodlight. The effective reflector on this flashlite throws a focus beam over 270 meters. The attractively-detailed ergonomic design provides features such as an anti-rolling design, an effective heat sink ring, rhombic knurling and a U-shaped tail. Fenix TK40 Flashlites also has an intelligent memory circuit which memorizes the last output setting when the flashlite is activated.
Specifications for Fenix TK-40 Flashlight F.TK40:
| Light Emitter: | CREE MC-E LED |
| Lifetime: | 50,000 hrs |
| General Modes: | Turbo(630 Lumens, 2hrs), Low(13 Lumens, 150hrs), Mid(93 Lumens, 20hrs), High(277 Lumens, 6.8hrs) |
| Flashing Modes: | Strobe, Slow flashing, SOS, Fast flashing |
| Max Beam Length: | 275m |
| Central Light Strength: | 18,000 candelas |
| Batteries: | (8) 1.5V AA (Ni-MH, Alkaline) batteries |
| Water Resistant: | IPX-8 Standard |
| Length: | 200mm |
| Diameter: | Body(40mm), Head(62mm) |
| Weight: | 266g |
Features of Fenix TK40 Flashlights FTK 40:
- Four types of primary output
- Four types of flashing output
- Withstand impact from 1.5 meters
- Digitally regulated output, maintains constant brightness
- Push-button tail cap switch
- Capable of standing up securely on a flat surface to serve as a candle
- Patented structure avoid circuit damaging from reverse connection of battery
- Made of durable aircraft-grade aluminum
- Premium Type III hard-anodized anti-abrasive finish
- Toughened ultra-clear glass lens with anti-reflective coating
Package Contents:
- Fenix TK40 Flashlight FTK40
- Lanyard
- Shoulder strap
- Key ring
- (2) Spare o-rings
- Rubber switch boot



























































