Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Fenix TA21 Flashlight FTA21 has been discontinued by Fenix and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Flashlights yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Fenix TA21 Flashlight FTA21
The Fenix TA21 Flashlight FTA21 is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new Fenix TA21 Flashlight FTA21 from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Fenix TA21 Flashlight FTA21 maintains constant brightness regardless of which one of the twelve modes is being used. That's right! The Fenix TA21 is the ultimate illumination tool you could have. The TA-21 Flashlight utilizes a patent technology from Fenix which is the 360-degree mechanical revolving dimmer system. This system allows the operator to precisely select from one of its twelve output modes. This Fenix flashlight is a pioneer of the mechanical revolving dimmer system and is the best option for your enjoyment or flashlight collection. The TA21 Fenix Flashlight can be powered by two 3V CR123A Lithium batteries or one 3.7V 18650 Li-ion battery.
| Fenix TA.21 Flashlight Modes | ||||
|---|---|---|---|---|
| Mode I: | 4 lumens | 170 hrs | ||
| Mode II: | 18 lumens | 37 hrs | ||
| Mode III: | 35 lumens | 18 hrs | ||
| Mode IV: | 50 lumens | 12 hrs | ||
| Mode V: | 80 lumens | 7 hrs | ||
| Mode VI: | 120 lumens | 4 hrs | ||
| Mode VII: | 160 lumens | 2.5 hrs | ||
| Mode VIII: | 195 lumens | 2 hrs | ||
| Mode IX: | 225 lumens | 1.5 hrs | ||
| Mode X: | 230 lumens Strobe | 3 hrs | ||
| Mode XI: | 18 lumens Flash | 370 hrs | ||
| Mode XII: | SOS | 30 hrs | ||
Specifications for Fenix TA21 Flashlight F.TA21:
| Light Emitter: | Cree XR-E LED (Q5) |
| Lifetime: | 50,000 hrs |
| Max Output: | 230 lumens |
| Runtime: | 3 hrs |
| Max Beam Length: | 200 meters |
| Battery: | (2) 3V CR123A Lithium batteries or (1) 3.7V 18650 Li-ion battery |
| Water Resistant: | IPX-8 Standard |
| Length: | 168mm |
| Diameter: | 25.4 |
| Weight: | 168g |
Features of Fenix TA-21 LED Flashlight FTA 21:
- 12 modes of output with mechanical revolving dimmer system (Patent)
- 12 modes of output with 2 x 3V CR123A batteries
- OP textured reflector, throws beam over 200 meters
- Constant current circuit - maintains constant brightness
- Reverse-polarity protection circuit board
- Made of durable aircraft-grade aluminum
- Premium Type III hard-anodized anti-abrasive finish
- Waterproof to IPX-8 Standard
- Toughened ultra-clear glass lens with anti-reflective coating
- Tactical tailcap switch with momentary-on function
- Anti-roll, slip-resistant body design
Package Contents:
- Fenix TA21 Flashlight FTA21
- Lanyard
- Body clip
- (2) spare O-rings
- Rubber switch boot



























































