Tap Tap to Zoom
- Fit:
- Standard
- Frame Color:
- Gloss Black
- Lens Color:
- Photochromic Clear/Gray
- Photochromic:
- Yes
- Lens Diameter:
- 63 mm
- Polarized:
- No
Code: BB-SG-BDG001
MPN: BDG001
UPC: 642608024912
Product Info for Bobster Road Master Photochromic Goggles - Sunglasses with Black Frame BDG001
The Bobster Road Master Photochromic Goggles - Sunglasses with Black Frame BDG001 is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts 18% Off!![]()
Purchase your new Bobster Road Master Photochromic Goggles - Sunglasses with Black Frame BDG001 from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Following Modifications of Bobster RoadMaster Goggles / Sunglasses are available:
- Bobster Road Master Goggles/Sunglasses
- Bobster Road-Master RX Prescription Sunglasses/Goggles
- Bobster RoadMaster Bi-Focal RX Prescription Sunglasses / Goggles
Bobster BDG001 Road Master is interchangeable Sunglasses/Sunglasses with removable foam. Bobster Action Eyewear Road Master Black Frame Goggles / Sunglasses Light include light adjusting photochromic lenses, strap and case. Bobster Roadmaster Black Frame Goggles / Sunglasses BDG001 are great for Snowboarding, Motorcycle, Watercraft, Skiing/Snowboarding, Action Sports, ATV. Prescription sunglasses are also available. Roadmaster Bobster Goggles-Sunglasses w/ Black Frame, Removable Foam BDG001 are suitable for larger faces.
Specification of Bobster Roadmaster Goggles / Sunglasses:
| Frame Size (mm): | A-65; DBL-13; Temple Legth-125, Templ to temple - 135 | |
| Frame Color: | Black | |
| Sports List: | Motorcycle, Watercraft, Skiing/Snowboarding, Action Sports, ATV | |
Specifications for Bobster Road Master Photochromic Goggles - Sunglasses with Black Frame BDG001:
| Manufacturer: | Bobster |
| Application: | Casual, Motorcycle, Tactical |
| Age Group: | Adults |
| Fit: | Standard |
| Gender: | Unisex |
| Frame Color: | Gloss Black |
| Lens Color: | Photochromic Clear/Gray |
| Photochromic: | Yes |
| Lens Diameter: | 63 mm |
| Polarized: | No |
| Distance Between Lenses: | 14 mm |
| Lens Shape: | Oval |
| Vertical Lens Measurement B: | 38 mm |
Features of Road-Master Black Frame Bobster Sunglasses - Goggles with Removable Foam BDG001:
- Photochromic Lens - quickly darkens in sun and lightens indoors
- Foam Padding - Adds comfort for extended periods of wear
- Microfiber Pouch - For convenient storage and protection
- Ultimate Convenience - Wear constantly without having to change glasses
- Light adjustable lens
- Removable Foam-Lining
Package Contents:
- Bobster Road Master Goggles / Sunglasses with Black Frame BDG001
- Removable Foam
- Photochromic light adjusting lenses
- Strap
- Case