Tap Tap to Zoom
- Fit:
- Standard
- Frame Color:
- Gloss Black
- Lens Color:
- Smoke Mirror / Amber / Clear / Dual Grade Mirror
- Photochromic:
- No
- Lens Diameter:
- 49 mm
- Polarized:
- No
Code: BB-SG-Roadhog2-BRH2001
MPN: BRH2001
UPC: 642608016900
Product Info for Bobster Road Hog II Convertible, Black Frame, 4 Lens Set BRH2001
The Bobster Road Hog II Convertible, Black Frame, 4 Lens Set BRH2001 is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals 10% Off!![]()
Purchase your new Bobster Road Hog II Convertible, Black Frame, 4 Lens Set BRH2001 from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Following Modifications of Bobster Road Hog II Sunglasses/Goggles are available:
- Bobster Road-hog 2 Sunglasses/Goggles
- Bobster Roadhog-2 RX Prescription Goggles/Sunglasses
- Bobster Roadhog-II Bi-Focal RX Prescription Sunglasses Goggles
Bobster offer revolutionary Bobster Road Hog II Convertible, Black Frame, 4 Lens Set BRH2001 featuring patented (QRS) Quick Release System technology. QRS allows Bobster RoadHog2 Sunglasses - SportRX GS125 to be easily converted into Sunglasses and up to twenty four combinations for use by motorcycle riders and action sports enthusiasts. Bobster Road-Hog II Goggles / Sunglasses System comes in six Grilamid frame colors and includes an adjustable goggle strap and traditional sunglass arms, four pairs of interchangeable polycarbonate lenses, two detachable foam liners, a belt case and cleaning cloth. Bobster Road Hog II Convertible Sunglasses with Four Lenses Set - Sport-RX GS-125 are great for: Motorcycle, Skydiving, Skiing/Snowboarding, Cycling, Fishing, Shooting, Tennis, Watersports, Watercraft, Atv, Motocross, Action Sports, Mountain Climbing.
Prescription sunglasses are also available.
- Patented QRS
- Grilamid frame construction offer durability and greater flexibility, which helps the eyewear contour to the face to provide complete protection from wind and dust
- Polycarbonate Lenses
- Shock-resistant, non-allergenic, and lightweight.
- Four Interchangeable Lens Pairs: Smoke Lens, Amber Lens, Clear Lens, and Reflective Clear Lens
Package contents of Bobster Action Eyewear RoadHog-II Sunglasses Goggles Interchangeable Systems:
- Bobster Road Hog II Convertible, Black Frame, 4 Lens Set BRH2001
- Bobster Grilamid frame
- Adjustable goggle strap
- Traditional sunglass arms
- Two Foam Liners
- Four Interchangeable Lens Pairs: Smoke Lens, Amber Lens, Clear Lens, and Reflective Clear Lens
- Belt Case
- Cleaning Cloth
Specifications for Bobster Road Hog II Convertible, Black Frame, 4 Lens Set BRH2001:
| Manufacturer: | Bobster |
| Application: | Casual, Motorcycle, Tactical |
| Age Group: | Adults |
| Fit: | Standard |
| Gender: | Unisex |
| Frame Color: | Gloss Black |
| Lens Color: | Smoke Mirror / Amber / Clear / Dual Grade Mirror |
| Photochromic: | No |
| Lens Diameter: | 49 mm |
| Polarized: | No |
| Distance Between Lenses: | 18 mm |
| Lens Shape: | Rectangle |
| Vertical Lens Measurement B: | 31 mm |
Features of Bobster Road Hog II Convertible, Black Frame, 4 Lens Set BRH2001:
- adaptable eyewear that is both convertible and interchangeable
- ideal for use any time day or night
- can be worn in any environment
- features four different sets of interchangeable polycarbonate lenses
- features detachable
- adjustable strap for quick conversion from sunglass to goggle