Tap Tap to Zoom
- Frame Color:
- Black
- Lens Color:
- Amber
- Polarized:
- No
- OTG:
- No
- Photochromic:
- No
Code: BB-GG-Cruiser-BCA001A
MPN: BCA001A
UPC: 642608655789
Product Info for Bobster Cruiser Interchangeable Goggles w/ Black Frame
The Bobster Cruiser Interchangeable Goggles w/ Black Frame is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals 17% Off!![]()
Purchase your new Bobster Cruiser Interchangeable Goggles w/ Black Frame from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Following Modifications of Bobster Gruiser Goggles are available:
- Bobster Cruiser Goggles
- Bobster Cruiser RX Prescription Goggles
- Bobster Cruiser Bi-Focal RX Prescription Goggles
Bobster Action Sport Eyewear Cruiser Interchangeable Goggles w/ Foam Seal are ideal for all motorcycle riding conditions, watercraft and action sports. These Motocycle Goggles are available with grey, amber, reflective, or clear lenses. Other Bobster Cruiser Goggles models are also available from our site: Bobster Cruiser II Replacement Lens Goggles with 3 Lens Set and Bobster Cruiser Interchangeable Goggles w/ Flames Black Frame.
You can order Bobster Cruiser Replacement Lenses Sunglasses with RX Prescription. Available Bobster Cruiser Motorcycle Goggles:
- Bobster BCA001 Cruiser Interchangeble Lens Motocycle Goggle with Black Frame, Smoke Anti-fog Lens
- Bobster BCA001A Cruiser Interchageable Lenses Goggle with Black Frame, Amber Anti-fog Lens
- Bobster BCA001C Cruiser Replacement Goggle with Black Frame, Clear Anti-fog Lens
- Bobster BCA001R Cruiser Replacement Lenses Goggle with Black Frame, Reflective Anti-fog Lens
Specifications for Bobster Cruiser Interchangeable Goggles w/ Black Frame:
| Manufacturer: | Bobster |
| Age Group: | Adults |
| General Application: | Motorcycle, Tactical |
| Gender: | Unisex |
| Frame Color: | Black |
| Lens Color: | Amber |
| Polarized: | No |
| OTG: | No |
| Photochromic: | No |
| Lens Shape: | Oval |
| Fit: | Standard |
| Vertical Lens Measurement B: | 45 mm |
| Distance Between Lenses: | 15 mm |
| Lens Diameter: | 68 mm |
Features of Bobster Motorcycle Goggles Cruiser w/ Black Frame :
- Flexible Frames
- Four Optional Interchangeable Lens Pairs - Antifog smoked (daylight), Anti-fog Reflective (daylight), Antifog Amber(overcast/dusk) and Anti Fog Clear(night)
- Soft Foam Liner
- Polycarbonate Lenses
Package Contents:
- Bobster Cruiser Interchangeable Goggles w/ Black Frame