Tap Tap to Zoom
- Fit:
- Standard
- Frame Color:
- Matte Black
- Lens Color:
- Amber / Clear / Smoke
- Photochromic:
- No
- Lens Diameter:
- 60 mm
- Polarized:
- No
Code: BB-SG-BugEye2-BA2C31AC
MPN: BA2C31AC
UPC: 642608587646
Product Info for Bobster BugEye II Interchangeable Goggles w/ Black Frame, Foam Seal BA2C31AC
The Bobster BugEye II Interchangeable Goggles w/ Black Frame, Foam Seal BA2C31AC is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices 19% Off!![]()
Purchase your new Bobster BugEye II Interchangeable Goggles w/ Black Frame, Foam Seal BA2C31AC from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Following Modifications of Bobster Bugeye 2 Goggles are available:
- Bobster Bug eye 2 Goggles
- Bobster Bug-eye 2 RX Prescription Goggles
- Bobster Bugeye-2 Bi-Focal RX Prescription Goggles
Bobster BugEye II Interchangeable Goggles w/ Black Frame, Foam Seal BA2C31AC is designed with indirect wider vents offering natural airflow from top to bottom. Bobster Bugeye II Goggles w/ Black Frame are available with five pairs of interchangeable polycarbonate lenses: Smoke Lens, Amber Lens, Clear Lens, Clear Reflective Lens, and Reflective Lens. The Bobster Goggles will wrap around your face providing an excellent seal. These Sunglasses includes belt case. Bobster Bugeye-II Converible Black Frame Sunglasses are great for: Motorcycle, Skydiving, Skiing/Snowboarding, Cycling, Fishing, Shooting, Tennis, Water sports, Skydiving, Watercraft, Atv, Motocross, Action Sports, Mountain Climbing, Shooting. Prescription sunglasses are also available.
Available Bobster Bugeye II Motorcycle Gogles with Black Frame:
- Bobster BA2C31AC Bugeye 2 Goggles, Interchangeable, Black Frame, 3 Lenses Set
Specifications for Bobster Bug Eye 2 Goggle GK101:
| Frame Size (mm): | A-62; DBL-22; Temple Legth-140 | |
| Frame Color: | Black | |
| Sports List: | Motorcycles, Watercraft and Action Sports | |
Features of Bobster Bugeye-2 Foam Seal Goggle, Black Frame:
- Flexible Frames
- Soft Foam Liner
- Polycarbonate Lenses
Specifications for Bobster BugEye II Interchangeable Goggles w/ Black Frame, Foam Seal BA2C31AC:
| Manufacturer: | Bobster |
| Application: | Casual, Motorcycle, Tactical |
| Age Group: | Adults |
| Fit: | Standard |
| Gender: | Unisex |
| Frame Color: | Matte Black |
| Lens Color: | Amber / Clear / Smoke |
| Photochromic: | No |
| Lens Diameter: | 60 mm |
| Polarized: | No |
| Distance Between Lenses: | 15 mm |
| Lens Shape: | Round |
| Vertical Lens Measurement B: | 60 mm |
Features of Bobster BugEye II Interchangeable Goggles w/ Black Frame, Foam Seal BA2C31AC:
- interchangealbe lightweight goggle with three sets of shatter-resistant polycarbonate lenses
- includes anit-fog smoke
- amber and clear for multiple options while riding day or night
- sturdy polymer elastomer frame contains ventilation ports to prevent fogging while an adjustable straps keeps goggles snug over the face
- ideal extreme sport eyewear
Package Contents:
- Bobster BugEye II Interchangeable Goggles w/ Black Frame, Foam Seal BA2C31AC
- Belt case