Tap Tap to Zoom
Product Info for Bobster Action Eyewear GXR Black Frame Sunglasses - Goggles
The Bobster Action Eyewear GXR Black Frame Sunglasses - Goggles is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals Up to 30% Off!![]()
Purchase your new Bobster Action Eyewear GXR Black Frame Sunglasses - Goggles from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Following Modifications of Bobster GXR Sunglasses are available:
- Bobster GXR Sunglasses
- Bobster GXR RX Prescription Sunglasses
- Bobster GXR Bi-Focal RX Prescription Sunglasses
Bobster GXR Black Frame Sunglasses are a light stylish convertible Sunglasses/Sunglasses. Breakthrough molded memory closed cell foam of Bobster GXR Hurricane 1 Sunglass / Goggle with Black Frame lasts much longer than other foam on the market. Bobster Action Eyewear GXR Motorcycle Goggles - Sunglasses w/ Black Frame are great for keeping the wind and rain out of your eyes while riding. The strap of the Bobster Sunglass / Goggle is easily removed to convert to a Sunglasses when not riding. Prescription Sunglasses-Goggles are also available. Bobster GXR Black Frame Sunglasses are great for: Motorcycle, Action Sports, Watercraft. Bobster GXR Sunglasses are excellent for women and men with smaller faces.
Available Bobster GXR Black Frame Sunglasses-Goggles:
- Bobster GXR001 GXR Sunglasses with Black Frame, Smoke Anti-fog Lens
- Bobster GXR001A GXR Sunglasses with Black Frame, Amber Antifog Lens
- Bobster GXR001C GXR Sunglasses with Black Frame, Clear Anti fog Lens
Specifications for Bobster GXR Sunglasses:
| Frame Size (mm): | A-60; DBL-21; Temple Legth-125; Hinge to hinge-125 | |
| Frame Color: | Black | |
| Sports List: | Motorcycle, Action Sports, Watercraft | |
Features of GXR Bobster Goggles / Sunglasses:
- Closed Cell Memory Foam
- Polycarbonate Lenses
- Grilamid Frames
Package Contents:
- Bobster GXR Black Frame Sunglass-Goggle
- Detachable Strap
- Case
Specifications for Bobster Action Eyewear GXR Black Frame Sunglasses - Goggles:
| Manufacturer: | Bobster |
| Application: | Casual, Motorcycle, Tactical |
| Temple Length: | 120 mm |
| Age Group: | Adults |
| Fit: | Standard |
| Gender: | Unisex |
| Frame Color: | Black |
| Photochromic: | No |
| Lens Diameter: | 65 mm |
| Polarized: | No |
| Distance Between Lenses: | 20 mm |
| Lens Shape: | Oval |
| Vertical Lens Measurement B: | 36 mm |
Features of Bobster Action Eyewear GXR Black Frame Sunglasses - Goggles:
- Closed cell foam adjusts for facial contour with air flow
- Slide and snap adjustable strap
- Soft rubber on the arm ends prevent slipping
- Durable lightweight frame
- Prescription ready