Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.38 in
- Blade Material:
- Carbon Steel
- Additional Features:
- Pocket Clip.
- Color:
- Black
Code: 37U-KN-BTKT2105B-BT2105B
MPN: BT2105B
UPC: 606314629861
Product Info for Bestech Knives Nogard Framelock Ti CF BTKT2105B 3.38 in Carbon Steel Folding Knife
The Bestech Knives Nogard Framelock Ti CF BTKT2105B 3.38 in Carbon Steel Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts 44% Off!![]()
Purchase your new Bestech Knives Nogard Framelock Ti CF BTKT2105B 3.38 in Carbon Steel Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
4.63" (11.76cm) closed. 3.38" (8.59cm) black stonewash finish Bohler M390 stainless blade. Black stonewash finish titanium handle withbBlack and blue marble carbon fiber inlay. Extended tang. Pocket clip. Thumb pull. Design by Kombou. Black nylon zippered storage case. Boxed.
Specifications for Bestech Knives Nogard Framelock Ti CF BTKT2105B 3.38 in Carbon Steel Folding Knife:
| Manufacturer: | Bestech Knives |
| Blade Length: | 3.38 in |
| Closed Length: | 4.63 in |
| Blade Material: | Carbon Steel |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Additional Features: | Pocket Clip. |
| Weight: | 0.56 lb |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Black |
| Age Group: | Adults |
Package Contents:
- Bestech Knives Nogard Framelock Ti CF