Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Benchmade 178 SOCP Dagger w/ 7.25" OAL is not listed by OpticsForYou.You can also explore other items in the Knives yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Benchmade 178 SOCP Dagger w/ 7.25" OAL
The Benchmade 178 SOCP Dagger w/ 7.25" OAL is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new Benchmade 178 SOCP Dagger w/ 7.25" OAL from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Designed to be the perfect self-defense tool, the Benchmade SOCP Skeletonized Dagger Knife is a quick access knife that will not let you down when you need it most. The Benchmade SCOP Knife is made with a finger loop for ease of deployment and use, so you won't fumble in times of stress. The Injection-molded sheath that comes with the Benchmade SOCP Dagger has a clip and lanyard cord so you can place it wherever it is most comfortable for you to access in a tactical environment.
Specifications for Benchmade Self Defense Dagger - SOCP:
| Blade Length: | 3.22" |
| Blade Thickness: | 0.195" |
| Blade Material: | 440C |
| Blade Hardness: | 58-60HRC |
| Blade Style: | Skeletonized Dagger |
| Weight: | 2.20oz. |
| Pocket Clip: | Sheath Mounted |
| Lock Mechanism: | Fixed |
| Overall Length: | 7.25" |
| Sheath Material: | Injected Molded w/ Clip |
| Class: | Black |
Features of Benchmade SOCP Dagger Knife:
- Low Visibility Sheath
- Easily Accessible with Either Hand
- Easy Retention for Transition to Firearm
- Locking Detent
Package Contents:
- Benchmade SOCP Skeletonized Dagger Knife
- Injection Molded Sheath


























































