Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.6 in
- Knife Application:
- Everyday Carry, Folding Blade
- Serrated:
- Plain
- Overall Length:
- 8.42 in
- Handle Material:
- G10
- Handle Color:
- Black
- Handle Finish:
- Black Contoured G10
- Blade Finish:
- Satin
- Blade Shape:
- Spear Point
Code: 79-KN2-495VAK-495
MPN: 495
UPC: 610953150969
Product Info for Benchmade Vector 3.6 in Assisted Opening Folding Knife
The Benchmade Vector 3.6 in Assisted Opening Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new Benchmade Vector 3.6 in Assisted Opening Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
G10, stainless liners and expressive styling take the AXIS Assist flipper in a new direction.
Specifications for Benchmade Vector 3.6 in Assisted Opening Folding Knife:
| Manufacturer: | Benchmade |
| Blade Length: | 3.6 in |
| Closed Length: | 4.82 in |
| Blade Material: | CPM-S30V |
| Knife Application: | Everyday Carry, Folding Blade |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 8.42 in |
| Handle Material: | G10 |
| Handle Color: | Black |
| Handle Finish: | Black Contoured G10 |
| Blade Finish: | Satin |
| Blade Shape: | Spear Point |
| Lock Type: | Axis Assist Flipper With Integrated Safety |
| Weight: | 4.11 oz |
| Quantity: | 1 |
Package Contents:
- Benchmade Vector 3.6 in Assisted Opening Folding Knife