Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Center-X
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 21.7 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 50 MOA
Code: 28W-RS-NEO61844-216012
MPN: 216012
UPC: 813869020610
Product Info for Athlon Optics Neos 6-18x44mm 1in Tube Rifle Scope Second Focal Plane
The Athlon Optics Neos 6-18x44mm 1in Tube Rifle Scope Second Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices 11% Off!![]()
Purchase your new Athlon Optics Neos 6-18x44mm 1in Tube Rifle Scope Second Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Increasing your success while hunting doesnt necessarily have to decrease your savings account. The perfect example of that is the Neos series. This is the perfect scope for those who want quality and features all while staying on budget. The Neos has an impressive list of features which are designed and built to endure. It has a one piece aluminum tube. The lenses are Fully Multi Coated. Some of the models even have the latest side parallax focus technology. What about the cost? Lets just say the scope isnt the only thing that looks good, with ruggedness and precision we are proud of!
Specifications for Athlon Optics Neos 6-18x44mm 1in Tube Rifle Scope Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Athlon Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 6 - 18 x |
| Reticle: | Center-X |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 7.2 - 2.5 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 17.5 - 5.9 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.39 - 3.19 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 21.7 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 13.5 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Adjustment Range: | 15 MOA |
| Focus Range: | 10 yds to infinity |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 50 MOA |
| Eyepiece Lens Diameter: | 40.64 mm |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Athlon Optics Neos 6-18x44mm 1in Tube Rifle Scope Second Focal Plane
- Aircraft Grade Aluminum Tube
- Second Focal Plane Reticle
- Illumi-nated Glass Reticles
- Waterproof
- Nitrogen Purged fully multi-coated
- Capped Turrets
Package Contents:
- Athlon Optics Neos 6-18x44mm 1in Tube Rifle Scope Second Focal Plane