Tap Tap to Zoom
Code: 4TM-BI-QAWSX3E-VG842ED
MPN: VG842ED
UPC: 9334046010213
The ZeroTech Optics Vengeance ED 8x42mm Glass Roof Prism Binoculars is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts 30% Off!![]()
Purchase your new ZeroTech Optics Vengeance ED 8x42mm Glass Roof Prism Binoculars from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The VENGEANCE ED 8x42 was designed to outperform optics twice its pricedelivering ultra-clear visuals, impressive edge-to-edge sharpness, and field-ready durability that puts it in a class of its own. At 8x magnification, this model excels in giving a steady, immersive viewing experience with a wide field of viewideal for fast-paced wildlife encounters and broader situational awareness. Premium ED glass eliminates chromatic aberration for vivid detail and sharp colour contrast. Whether youre glassing under heavy canopy or spotting game during early light, youll enjoy bright, natural visuals without eye strain. The waterproof, fog-proof body is built for the backcountry, with ergonomic rubber armour that ensures a secure grip in wet, cold, or gloved hands.
| Manufacturer: | ZeroTech Optics |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 17.5 mm |
| Exit Pupil: | 5.3 mm |
| Field of View, Linear: | 131 m at 1000 m |
| Optical Coating: | Dielectric |
| Binoculars Focus System: | Center |
| Interpupillary Distance: | 5674 mm |
| Close Focus: | 3 m |
| Length: | 125 mm |
| Weight: | 686 g |
| Finish: | Rubber |