Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Objective Lens Diameter:
- 85 mm
- Exit Pupil:
- 1.31 - 2.5 mm
- Field of View, Linear:
- 63.2 - 21 ft at 1000 yds
- ED Glass:
- No
- Scope Body Type:
- Angled, Body Only
- Close Focus:
- 11.5 ft
- Length:
- 71 mm
- Weight:
- 68.2 oz
- Finish:
- Matte
- Included Accessories:
- Lens Wipe, Objective Lens Cover
- Fabric/Material:
- Aluminum
Code: ZS-SS-VHRP-528047-0000-000
MPN: 528047-0000-000
UPC: 740035998605
Product Info for Zeiss Victory Harpia 85 Spotting Scope Body
The Zeiss Victory Harpia 85 Spotting Scope Body is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals !![]()
Purchase your new Zeiss Victory Harpia 85 Spotting Scope Body from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Premium quality Zeiss Victory Harpia 85mm Spotting Scope Bodies provide superb optical and field performance, making them perfect for any outdoor pursuit. Zeiss put the magnification ring and focus wheel next to each other on these Spotting Scopes for convenient one-handed adjustments and an unbelievable 72° constant subjective field of view through the entire zoom range. The Zeiss Victory Harpia 85mm Scope Body provides 3x wide-angle zoom to maintain a wider field of view and deliver brighter images at maximum magnification. Redefine your glassing experiences with the Zeiss Victory Harpia 85mm Spotting Scope.
Specifications for Zeiss Victory Harpia 85 Spotting Scope Body:
| Manufacturer: | Zeiss |
| Color: | Black |
| Magnification: | 22 - 65 x |
| Objective Lens Diameter: | 85 mm |
| Exit Pupil: | 1.31 - 2.5 mm |
| Field of View, Linear: | 63.2 - 21 ft at 1000 yds |
| ED Glass: | No |
| Scope Body Type: | Angled, Body Only |
| Body Only: | No |
| Minimum Focus Distance: | 14.8 ft |
| Zoom: | Yes |
| Close Focus: | 11.5 ft |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Length: | 71 mm |
| Weight: | 68.2 oz |
| Finish: | Matte |
| Included Accessories: | Lens Wipe, Objective Lens Cover |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification Type: | Variable |
Features of Zeiss Victory Harpia 85 Spotting Scope Body
- Enhanced Tmulticoatings designed for each lens surface
Package Contents:
- Zeiss Victory Harpia 85 Spotting Scope Body
- Objective Lens Cover
- Lens wipe