Tap Tap to Zoom
Product Info for Zeiss Terra ED 10x42mm Schmidt-Pechan Prism Binoculars
The Zeiss Terra ED 10x42mm Schmidt-Pechan Prism Binoculars is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new Zeiss Terra ED 10x42mm Schmidt-Pechan Prism Binoculars from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
See the world through a new set of lenses with the crisp, clear, and precise Zeiss Terra ED Binocular These Binoculars from the trailblazers at Zeiss feature a waterproof and fogproof design that proves to be rough and ready for more discerning nature lovers. With a fast focusing wheel the Zeiss Terra ED 42 Binocular can easily be maneuvered to spot your target with the flick of a single finger. Rugged, durable, and lightweight the Zeiss Terra ED 10x42 Binocular will be your go-to for hunting, birding, trekking, and more!
Specifications for Zeiss Terra ED 10x42mm Schmidt-Pechan Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Zeiss |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Schmidt-Pechan |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 330 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 60 degrees |
| Optical Coating: | ZEISS MC Multi-Layer Coating |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 20.5 |
| Interpupillary Distance: | 58 - 75 mm |
| Close Focus: | 5.3 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistant Mark: | 100 bars, 0.1 bars, 0.4 bars |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.6 in |
| Weight: | 25.6 oz |
| Fabric/Material: | Polycarbonate |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Lens Type: | Schott ED lenses |
Zeiss Terra ED Binocular, ZS-BI-TED1042
- Bright, razor-sharp images.
- Optical precision and hydrophobic multi-coating to deliver stunning optical performance in all conditions.
- Wide fields of view.
- Quickly pick out individual animals from large groups and seek out hidden game in clumps of bushes.
- Compact, light and robust.
- Compact dimensions and light in weight, the TERRA ED offers a delightful experience in the field and features fog-, dust- and waterproof body construction.
- Precision at close quarters.
- Every TERRA ED binnocular offers precise, and unusually close focus of 5.25 ft.
- Optimal ergonomics. Easy-grip surfaces ensure perfect handling while the smooth focusing and the ergonomically correct eyecups guarantee that nature viewing is more comfortable than ever.
- Extremely compact, light and robust. With a glass fiber reinforced, watertight body, ZEISS Terra ED products are ideal for rough conditions.
- Limited Lifetime Transferable Warranty
Package Contents:
- Zeiss Terra ED 10x42mm Schmidt-Pechan Prism Binoculars