Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- ZMOA-2 #94
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Color:
- Black
- Weight:
- 630 g
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 50 yds to infinity
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
Code: ZS-RS-CNQ318-522241-9994-060
MPN: 522241-9994-060
UPC: 740035112407
Product Info for Zeiss Conquest V6 3-18x50mm 30mm Tube Rifle Scope w/ Capped Windage Turret, Second Focal Plane
The Zeiss Conquest V6 3-18x50mm 30mm Tube Rifle Scope w/ Capped Windage Turret, Second Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new Zeiss Conquest V6 3-18x50mm 30mm Tube Rifle Scope w/ Capped Windage Turret, Second Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The zoom range coupled with the lightweight and lean design of this riflescope makes it ideal for hunting - period! The 3x setting is perfect for hunting in the thick timber or under tree canopies during low-light conditions. With the 18x magnification setting mid- to long-range hunting and shooting is mastered. With over 100 minutes of elevation adjustment, long-range hunting and shooting can be accomplished at greater distances. The compact design is reliable, easy to mount on hunting rifles, and has features that perform as good as its optics. This model is available with capped elevation and windage turrets, with a simple yet highly effective duplex style #6 reticle. You can also select from external elevation and windage turret options that incorporate ZEISS' highly desired Ballistic Stop. The Ballistic Stop assures you of your zero each and every time by creating a most solid and definitive stop at zero.
With the Conquest V6 riflescope, ZEISS has once again set a new standard in image quality and mechanical precision. Three models cover all facets hunting and shooting - including long-range. Whether for sitting, stalking game, or long-range applications the Conquest V6 with 6x zoom is engineered to impress in any environment or scenario.
It combines legendary ZEISS quality and technology with field-proven design into one robust package thats within every serious hunters range. With 92% light transmission, T (T star) six-layer mult-coatings, FL (fluoride) lenses throughout, and a wide field of view, the ZEISS Conquest V6 delivers incredibly high image quality and clarity, even in the harshest conditions and most challenging environments. The sophisticated optical package is protected by an aluminum housing built for whatever nature throws at it. Rain, snow, dust, dirt, and fingerprints are easily addressed by the LotuTec protective lens coating.
For the hunter who demands versatility and uncompromised long-range capability, the ZEISS Conquest V6 is the scope that proves distance is nothing.
Specifications for Zeiss Conquest V6 3-18x50mm 30mm Tube Rifle Scope w/ Capped Windage Turret, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Zeiss |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3 - 18 x |
| Reticle: | ZMOA-2 #94 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2.8 - 9.5 mm |
| Illumination Color: | None |
| Field of View, Linear: | 6 - 37 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 1.2 - 7.1 degrees |
| Eye Relief: | 3.54 in |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 630 g |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 13.3 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 50 yds to infinity |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Optical Coating: | Nitrogen Purged, LotuTec |
| Light Transmission: | 92 % |
| Operating Temperature: | -13 - 122 Fahrenheit |
| Water Resistant Mark: | 400 bars |
| Shockproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
Features of Zeiss Conquest V6 3-18x50mm 30mm Tube Rifle Scope w/ Capped Windage Turret, Second Focal Plane
- 92% Light Transmission. SCHOTT fluoride glass for a bright viewing image and optimum target resolution, and the finest resolution of details, even in the harshest conditions and most challenging environment.
- The worlds finest dot. The secret behind the precision of ZEISS riflescopes is their ultra-fine dot and its extremely low target coverage. With only a fraction of the thickness of a human hair, the fibre optics system delivers the worlds finest dot 3.3-millimetre target coverage at 100 metres is the breathtaking result (V8 & V6 @20x). Pure precision for the smallest targets and the greatest distances.
- ZEISS T Coating. ZEISS T coating is a guarantee of the brilliant, high-contrast images which you will experience above all in adverse light conditions and in the twilight. Behind it, however, there is no specific formula for building up the layers. Instead, it is a technology that is constantly adjusted to suit new glass materials and requirements, which varies from lens to lens.
- A clear view, whatever the weather. There are always exciting things to be seen in the world of nature even in wet weather. This is why ZEISS developed LotuTec. A coating for the lenses of binoculars and spotting scopes that enables a clear and unhindered view in all weather conditions.
- Stable and Shot-Proof. The ZEISS Conquest V6 riflescope is ideally suited for use with "clip-on" attachments.
Package Contents:
- Zeiss Conquest V6 3-18x50mm 30mm Tube Rifle Scope w/ Capped Windage Turret, Second Focal Plane
- Manual
- 1 Piece Lens Covers