Tap Tap to Zoom
- ZEISS Sports Optics Limited Lifetime Transferable Warranty (USA and Canada)
- ZEISS Sports Optics 5-Year No Fault Policy (USA and Canada)
- ZEISS Owners Manual Conquest V6
- CONQUEST V6 3-18x50 ZBR-2 Reticle (#92) - Ext. Turrets - Ballistic Stop
- CONQUEST V6 3-18x50 ZMOA-2 Reticle (#94) - Ext. Turrets - Ballistic Stop
- CONQUEST V6 3-18x50 Plex Reticle (#6)
Product Info for Zeiss Conquest V6 3-18x50mm Rifle Scope w/BDC Turret, Second Focal Plane
The Zeiss Conquest V6 3-18x50mm Rifle Scope w/BDC Turret, Second Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts !![]()
Purchase your new Zeiss Conquest V6 3-18x50mm Rifle Scope w/BDC Turret, Second Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Zeiss CONQUEST V6 3-18x50 Precision Rifle Scope is the most versatile of the V6 line, with a true 6x zoom perfect for the mobile hunter. Compact with a low profile and constructed of aircraft grade aluminum, these Riflescopes by Zeiss are extremely durable, and the precision mechanics and reliable internal components will perform flawlessly year after year. The Zeiss CONQUEST V6 Hunting Rifle Scope excels at mid to longer range shooting, and allows for precise 1/4 MOA adjustments on the new ballistic turret with ballistic stop. Whether you're hunting or shooting for sport, this Zeiss CONQUEST V6 Fluoride 3-18x50mm Rifle Scope is built with you in mind.
Specifications for Zeiss Conquest V6 3-18x50mm Rifle Scope w/BDC Turret, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Zeiss |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3 - 18 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2.8 - 9.5 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 37.2 - 6.3 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 22.2 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 23 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Adjustable |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Width: | 2 in |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Lens Material: | Fluoride Glass |
| Optical Coating: | ZEISS Premium T 6-Layer Transmission |
| Light Transmission: | 92 % |
| Battery Life: | No Battery |
| Operating Temperature: | -13 - 122 Fahrenheit |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 400 bars |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 58/103 MOA |
| Ring Height: | 30 mm |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Zeiss Conquest V6 3-18x50mm Rifle Scope w/BDC Turret, Second Focal Plane:
- 30mm center tube
- Constructed of aircraft grade aluminum
- Allows for 62 - 103 MOA elevation adjustment for long-range hunting and shooting
- Windage adjustment of 34 - 58 MOA
- New Ballistic Turret with Ballistic Stop and multiple revolutions
- e MOA click adjustments, 80 clicks per rotation
- Extremely reliable internal components
- Precision mechanics
- Flawless operation year after year
Package Contents:
- Zeiss Conquest V6 3-18x50mm Rifle Scope w/BDC Turret, Second Focal Plane