Tap Tap to Zoom
Product Info for Zeiss Conquest V6 1-6x24mm Rifle Scope
The Zeiss Conquest V6 1-6x24mm Rifle Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals !![]()
Purchase your new Zeiss Conquest V6 1-6x24mm Rifle Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Zeiss CONQUEST V6 1-6x24 Precision Rifle Scope is the smallest of the V6 line, and offers the most versatility for close range combat, and with a true 6x zoom is extremely effective at mid-range and even long-range pursuits. These Riflescopes by Zeiss are built for quick target acquisition, and the fluoride glass with T* and LotuTec coatings provide superior resolution with a clear and bright image. The Zeiss CONQUEST V6 CQB Rifle Scope has a large eyebox with a wide field of view so you'll be able to see a full view of your target making each shot more accurate. Whether you're hunting, competing, or completing a mission, this Zeiss CONQUEST V6 Fluoride 1-6x24mm Rifle Scope is built for you.
Specifications for Zeiss Conquest V6 1-6x24mm Rifle Scope:
| Manufacturer: | Zeiss |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 3.7 - 9.6 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 102.6 - 16.8 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 17.8 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 23 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Fixed |
| Illumination Type: | Fiber Optics |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 2 in |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Lens Material: | Fluoride Glass |
| Optical Coating: | ZEISS Premium T 6-Layer Transmission |
| Light Transmission: | 92 % |
| Battery Life: | 150 hours |
| Operating Temperature: | -13 - 122 Fahrenheit |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 400 bars |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 103 MOA |
| Ring Height: | 30 mm |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Zeiss CONQUEST V6 1-6x24 Precision Rifle Scope, ZS-RS-V61624:
- Powerful magnification with true 6x SuperZoom
- More versatility for close range, mid-range and long-range pursuits
- Generous and forgiving eyebox
- Large exit pupil
- Fast and easy view of full target and reticle image
- Extremely reliable internal components
- Precision mechanics
- Flawless operation year after year
Package Contents:
- Zeiss Conquest V6 1-6x24mm Rifle Scope