Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Illuminated Plex Style - #60
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Color:
- Black
- Weight:
- 21.5 oz
Code: ZS-RS-CV431256-522925-9960-080
MPN: 522925-9960-080
UPC: 740035000865
Product Info for Zeiss Conquest V4 3-12x56mm, 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
The Zeiss Conquest V4 3-12x56mm, 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals !![]()
Purchase your new Zeiss Conquest V4 3-12x56mm, 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Conquest V4 riflescopes were designed as a lightweight, highperformance product line for various demanding hunting and shooting applications. They are by any standard best-in-class.The Conquest V4 models are backed by the ZEISS Limited Lifetime Transferable Warranty and Five-Year No-Fault Policy. These riflescopes serve a wide range of hunting and shooting applications, are packed with unique features, perform beyond expectations in their price range and provide exceptional value.
Specifications for Zeiss Conquest V4 3-12x56mm, 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Zeiss |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 3 - 12 x |
| Reticle: | Illuminated Plex Style - #60 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Color: | Black |
| Weight: | 21.5 oz |
| Length: | 14.5 in |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Operating Temperature: | -13 - 122 Fahrenheit |
Features of Zeiss Conquest V4 3-12x56mm, 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- 90% LIGHT TRANSMISSION - Higher definition glass produces 90% to-the-eye light transmission, great low-light performance and excellent target resolution across the entire magnification range.
- ZEISS T COATING - Guaranteed brilliant, high-contrast images, particularly in adverse light conditions and twilight. The coating is tuned to each lens individually for maximum clarity.
- A CLEAR VIEW IN ANY WEATHER - There are always exciting things to be seen in the world of nature, even in wet weather. ZEISS developed LotuTec as a coating for binoculars and scopes that enables a clear and unhindered view in all weather conditions.
- BALLISTIC STOP - for absolute confirmation of zero and external, multi-turn elevation turret with precise .25 MOA per-click settings.
- RETICLE #20 NON-ILLUMINATED - The Reticle #20 has fine crosshairs for precise aiming for long-range and in daylight. The posts are in the shape of arrows pointing to the fine lines, making it possible to aim with greater precision at smaller targets.
Package Contents:
- Zeiss Conquest V4 3-12x56mm, 30mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane