Tap Tap to Zoom
Product Info for Zeiss Conquest V4 3-12x56mm Rifle Scope
The Zeiss Conquest V4 3-12x56mm Rifle Scope is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great prices and discounts !![]()
Purchase your new Zeiss Conquest V4 3-12x56mm Rifle Scope from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Zeiss Conquest V4 3-12x56 Aluminum Rifle Scope provides incredible light transmission and clarity through high-performance optical glass and the Zeiss premium T 6-layer transmission lens coatings. Featuring a capped elevation turret that keeps the 1/4 MOA click adjustments locked into place, these Riflescopes have a 30mm advanced aircraft-grade aluminum tube and LotuTec external lens coatings for exceptional durability. For a scope that will help your accuracy from a hunting stand or from long range, choose the Zeiss Conquest V4 3-12x Hunting Rifle Scope!
Specifications for Zeiss Conquest V4 3-12x56mm Rifle Scope:
| Manufacturer: | Zeiss |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 3 - 12 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4.7 - 9.2 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 38.1 - 9.6 ft at 1000 yds |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 21.9 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 14.5 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Fixed |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 2 in |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Adjustment Range: | 70 MOA |
| Lens Material: | High Performance Optical Glass |
| Optical Coating: | ZEISS Premium T 6-Layer Transmission |
| Light Transmission: | 90 % |
| Brightness Settings: | 11 |
| Operating Temperature: | -13 - 122 Fahrenheit |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 400 bars |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 70 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Ring Height: | 30 mm |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Zeiss Conquest V4 3-12x56 Aluminum Rifle Scope, ZS-RS-CV4-3-12X56:
- 56mm objective lens diameter
- Large elevation and windage adjustment range
- Capped elevation and windage turrets (multi-turn)
- Fixed parallax
- 30mm tube built from advanced aircraft-grade aluminum
- 100 MOA elevation adjustments
- T 6-layer transmission coatings bring light transmission to 90%
- LotuTec external lens coatings shed moisture and protect from scratches and abrasion
- Zeiss 5-Year No Fault Policy + Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- Zeiss Conquest V4 3-12x56mm Rifle Scope