Tap Tap to Zoom
- Color:
- Gray
- Objective Lens Diameter:
- 18 mm
- Eye Relief:
- 15 mm
- Exit Pupil:
- 3 mm
- Field of View, Linear:
- 360 ft at 1000 yds, 630 ft at 1000 yds
- Field of View, Angle:
- 6.9 degrees
- Weight:
- 0.25 oz
- ED Glass:
- No
- Scope Body Type:
- Straight
- Length:
- 3.7 in
- Finish:
- Black
- Fabric/Material:
- Polycarbonate
Code: ZS-M5-522051-522051-0000-000
MPN: 522051-0000-000
UPC: 740035849211
Product Info for Zeiss B Design Selection 6x18mm Monocular
The Zeiss B Design Selection 6x18mm Monocular is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts 14% Off!![]()
Purchase your new Zeiss B Design Selection 6x18mm Monocular from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Zeiss 6x18 B Design Selection Monocular is lightweight gems of supersharp optical performance. It features the legendary T multicoatings upon its elements for genuine color fidelity and high resolution, and in its push/pull iterations can be employed as a magnifier for whenever you want to get a better look at something close to you.
Specifications for Zeiss B Design Selection 6x18mm Monocular:
| Manufacturer: | Zeiss |
| Color: | Gray |
| Magnification: | 6 x |
| Objective Lens Diameter: | 18 mm |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Exit Pupil: | 3 mm |
| Field of View, Linear: | 360 ft at 1000 yds, 630 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6.9 degrees |
| Twilight Factor: | 10 |
| ED Glass: | No |
| Scope Body Type: | Straight |
| Body Only: | No |
| Minimum Focus Distance: | 11.8 in, 0.9 ft |
| Zoom: | Yes |
| Water Resistance Level: | Yes |
| Length: | 3.7 in |
| Weight: | 0.25 oz |
| Finish: | Black |
| Fabric/Material: | Polycarbonate |
Package Contents:
- Zeiss B Design Selection 6x18mm Monocular
- Pouch
- Strap