Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Objective Lens Diameter:
- 12 mm
- Eye Relief:
- 15 mm
- Exit Pupil:
- 2 - 4 mm
- Field of View, Linear:
- 540 ft at 1000 yds
- Field of View, Angle:
- 10.3 degrees
- Weight:
- 2.7 oz
- Condition:
- New
- ED Glass:
- No
- Scope Body Type:
- Straight
- Close Focus:
- 4 m
- Length:
- 2.3 - 4.7 in
- Finish:
- Black
- Fabric/Material:
- Polycarbonate
Code: ZS-M5-522050-522050-0000-000
MPN: 522050-0000-000
UPC: 740035849204
Product Info for Zeiss B Design Selection 4x12mm Monocular
The Zeiss B Design Selection 4x12mm Monocular is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new Zeiss B Design Selection 4x12mm Monocular from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Zeiss 4x12 B Design Selection Monocular is lightweight gems of supersharp optical performance. It features the legendary T multicoatings upon its elements for genuine color fidelity and high resolution, and in its push/pull iterations can be employed as a magnifier for whenever you want to get a better look at something close to you.
Specifications for Zeiss B Design Selection 4x12mm Monocular:
| Manufacturer: | Zeiss |
| Color: | Black |
| Magnification: | 4 x |
| Objective Lens Diameter: | 12 mm |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Exit Pupil: | 2 - 4 mm |
| Field of View, Linear: | 540 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 10.3 degrees |
| Twilight Factor: | 6 - 15 |
| ED Glass: | No |
| Scope Body Type: | Straight |
| Body Only: | No |
| Minimum Focus Distance: | 18 in |
| Zoom: | Yes |
| Close Focus: | 4 m |
| Water Resistance Level: | Yes |
| Length: | 2.3 - 4.7 in |
| Weight: | 2.7 oz |
| Finish: | Black |
| Condition: | New |
| Fabric/Material: | Polycarbonate |
Package Contents:
- Zeiss B Design Selection 4x12mm Monocular
- Pouch
- Strap