Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Anodized
- Fabric/Material:
- Aluminum
- Gun Make:
- Marlin, Ruger
- Gun Model:
- Marlin Model 336, Ruger Model 336
- Length:
- 11.25 in
- Width:
- 0.838 in
Code: XSS-MT-ML10085-ML-1008-5
MPN: ML-1008-5
UPC: 647533001915
Product Info for XS Sight Systems Marlin 336/Ruger 336 Lever Rail & Ghost Ring
The XS Sight Systems Marlin 336/Ruger 336 Lever Rail & Ghost Ring is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts 10% Off!![]()
Purchase your new XS Sight Systems Marlin 336/Ruger 336 Lever Rail & Ghost Ring from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The XS Lever Rail Ghost Ring WS upgrades the Marlin 336 to allow for mounting of an optic in multiple positions and adds rugged all-steel back up iron sights. Fits Marlin 336 with round barrel and existing front sight blade and ramp that is screwed onto the barrel. Lightweight, anodized aluminum rail is machined to Picatinny specs and allows scope mounting directly over the receiver, or forward for scout scopes or red dot sights. XS Ghost Ring WS is fully adjustable for windage and elevation and comes with two apertures, .230'' and .191'' inside diameter, for different lighting conditions. The large Ghost Ring affords great field of view for fast target acquisition. The XS White Stripe (WS) front sight replaces the existing blade and ramp and features a blued steel body with a painted white stripe face. White on black front post is highly visible in all lighting conditions, as well as provides contrast against any color background. Due to moving the rear sight from the barrel to the receiver, some zeroing issues might arise. Alternate front sight heights are available and covered under XS' No Questions Asked Warranty. Installation requires removal of factory rear sight. All screws torque to 20 INCH-pounds; over-torquing can fracture or break screws.
Specifications for XS Sight Systems Marlin 336/Ruger 336 Lever Rail & Ghost Ring:
| Manufacturer: | XS Sight Systems |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Gun Make: | Marlin, Ruger |
| Gun Model: | Ruger Model 336, Marlin Model 336 |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 11.25 in |
| Width: | 0.838 in |
| Depth/Thickness: | 0.105 in |
Features of XS Sight Systems Marlin 336/Ruger 336 Lever Rail & Ghost Ring
- Fits front sights with 1.00'' or .700'' hole spacing
- Steel sight with blued finish
- Anodized Aluminum rail
- Snag-free design
- Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- XS Sight Systems Marlin 336/Ruger 336 Lever Rail & Ghost Ring