Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
WTW PH/ION MTR,M735 W/ARM Hp Elect 50475739 has been discontinued by WTW and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the pH Meters yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for WTW PH/ION MTR,M735 W/ARM Hp Elect 50475739
The WTW PH/ION MTR,M735 W/ARM Hp Elect 50475739 is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts !![]()
Purchase your new WTW PH/ION MTR,M735 W/ARM Hp Elect 50475739 from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
WTW PH/ION MTR,M735 W/ARM Hp Elect 50475739 is one of the many quality laboratory and scientific products we have to offer at very competitive pricing. WTW PH/ION MTR,M735 W/ARM Hp Elect 50475739 / 16467-080 is part of a wide selection of WTW pH meters. Combining excellent quality with an affordable price, the WTW PH/ION MTR,M735 W/ARM Hp Elect 50475739 / 16467-080 can meet your scientific research needs while still offering a good value for a budget conscious end user. If you have any questions about any of our pH meters please do not hesitate to contact our customer service for further guidance.
Meter has user-defined method capabilities as well as preprogrammed incremental techniques. Features include automatic or manual temperature compensation; MultiCal* 1- to 5-point calibration for technical and NIST buffers; ConCal* 1- or 2-point calibration for standard buffers; and 2- to 6-point calibration for ion measurements. Meter provides the functions of known addition and subtraction, sample addition and subtraction, and blank value addition and correction.
Includes a graphical user interface, a real time clock with date and time stamping, a data logger with memory for 800 records, and a bidirectional RS-232 interface. For documentation, meter also includes GLP protocols and a built-in printer.
Specifications for WTW PH/ION MTR,M735 W/ARM Hp Elect 50475739:
| Description: | Model 735 Meter with pH Electrode, 120V |
| WTW No.: | 50475739 |
| Unit: | Each |
| Properties: | |
| pH Mode | |
| Range: | -5 to 105°C (23 to 221°F) |
| Accuracy: | 0.1°C |
| mV Mode | |
| Ranges: | -999.9 to 999.9, -1999 to 1999 |
| Accuracies: | ±0.2, ±1.0 |
| Concentration Range: | 0.01 to 1999 mg/L |
| Temperature Mode | |