Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.5 in
- Blade Material:
- D2 Steel
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Tanto
- Handle Material:
- Walnut Wood
- Blade Finish:
- Satin
- Condition:
- New
- Handle Color:
- Brown
Code: 3VX-KN-BUKNF05001-BUKNF05001
MPN: BU.KNF050.01
UPC: 810069392158
Product Info for WOOX Pure Folding Knife
The WOOX Pure Folding Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals $10.00 Off!![]()
Purchase your new WOOX Pure Folding Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Elegant in its simplicity, and exceptional in its materials, the new Pure from WOOX is destined to become your essential everyday carry knife. Featuring a 3.25in stainless steel blade length and measuring 7.5in open, the Pure is a featherweight 2.7 ounces. American walnut handles are luxurious to the touch. The AISI D2 steel blade has an attractive satin finish and is operated with a peg actuator and held in place with a solid liner lock locking system. A custom pocket clip ensures it stores securely.
Specifications for WOOX Pure Folding Knife:
| Manufacturer: | WOOX |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Closed Length: | 4 in |
| Blade Material: | D2 Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 7.5 in |
| Blade Shape: | Tanto |
| Handle Material: | Walnut Wood |
| Blade Finish: | Satin |
| Condition: | New |
| Handle Color: | Brown |
| Quantity: | 1 |
Features of WOOX Pure Folding Knife
- Smartly designed
- Simplysharp
- Flawless Italian design
Package Contents:
- WOOX Pure Folding Knife