Tap Tap to Zoom
Product Info for Wise Standard High Back
The Wise Standard High Back is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices Up to $7.00 Off!![]()
Purchase your new Wise Standard High Back from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Wise 8WD588 Series Logoed Mid Back Boat Seat Features Aluminum Hinges and Embossed Vinyl Pattern. Plastic Injection Molded Seat Frame. Marine Grade UV and Mildew Treated Vinyl. Marine Grade High Compresson Foam Padding. Comes with Mounting Hardware to Mount to any Standard BIA 4 Bolt Pedestal System.
Specifications for Wise Standard High Back:
| Manufacturer: | Wise |
| Seat Type: | Foam Seat |
| Fabric/Material: | Vinyl |
| Width: | 17 in |
| Height: | 21.25 in |
| Length: | 21 in |
| Weight: | 26 oz |
| Depth/Thickness: | 21 in |
Features of Wise Standard High Back
- Injection Molded Plastic Frame
- No-Pinch Aluminum Hinges
- Marine Grade Foam and Vinyl
- Embossed Vinyl Pattern Design
Package Contents:
- Wise Standard High Back