Tap Tap to Zoom
- Fabric/Material:
- Aluminum
- Color:
- Silver
Code: 33B-F99-WSCM29-8WD2000
MPN: 8WD2000
UPC: 085211020009
Product Info for Wise King Pin Type Pedestal Kit
The Wise King Pin Type Pedestal Kit is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices !![]()
Purchase your new Wise King Pin Type Pedestal Kit from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Wise 8WD2000 King Pin Style Pedestal System is Constructed of Extruded and Cast Aluminum plus Steel Seat Mount with Spring. Seat Mount fits Virtually all Seat Brands with 5 1/4'' Mounting Holes. Extruded Post is 11'' Tall, Deck Plate feature 6 Mounting Holes. Also features Molded Plastic Pins with Locking Hubs.
Specifications for Wise King Pin Type Pedestal Kit:
| Manufacturer: | Wise |
| Seat Type: | Seat Hardware |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Color: | Silver |
| Width: | 5.5 in |
| Height: | 11 in |
| Length: | 5.5 in |
| Size: | Small |
Features of Wise King Pin Type Pedestal Kit
- Aluminum and Steel Construction.
Package Contents:
- Wise King Pin Type Pedestal Kit