Tap Tap to Zoom
Product Info for Wise Baja Series Casting Seat
The Wise Baja Series Casting Seat is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals !![]()
Purchase your new Wise Baja Series Casting Seat from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Wise 1466 Baja Series Standard Pro Casting Seat features Plastic Injection Molded Seat Frame, Very High Compression Foam Padding, Marine Grade UV and Mildew Treated Vinyl, Double Top-Stitch Construction, OEM Grade Construction and Components. Mounts on any BIA Standard 4 Bolt Pedestal System
Specifications for Wise Baja Series Casting Seat:
| Manufacturer: | Wise |
| Seat Type: | Foam Seat |
| Fabric/Material: | Vinyl/Plastic |
| Width: | 15.5 in |
| Height: | 5 in |
| Length: | 11 in |
| Depth/Thickness: | 11 in |
| Size: | Small |
Features of Wise Baja Series Casting Seat
- Injection Molded Plastic Frame
- Very High Compression Foam Padding
- Marine Grade UV and Mildew Treated Vinyl.
Package Contents:
- Wise Baja Series Casting Seat