Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.75 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Blade Shape:
- Clip Point, Drop Point
- Handle Material:
- Wood
- Blade Finish:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Wood
- Color:
- Wood
Code: WQ-KN-WN6220090W-6220090W
MPN: 6220090W
UPC: 048702122453
Product Info for Winchester Wood Trapper Tin Knife
The Winchester Wood Trapper Tin Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals 41% Off!![]()
Purchase your new Winchester Wood Trapper Tin Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for Winchester Wood Trapper Tin Knife:
| Manufacturer: | Winchester |
| Blade Length: | 2.75 in |
| Closed Length: | 3.5 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Designer: | Winchester |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 6.25 in |
| Blade Shape: | Drop Point, Clip Point |
| Handle Material: | Wood |
| Blade Finish: | Stainless Steel |
| Blade Thickness: | 0.1 in |
| Lock Type: | Slip Joint |
| Handle Color: | Wood |
| Weight: | 0.15 oz |
| Opening Method: | Nail Nick |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Wood |
Features of Winchester Wood Trapper Tin Knife
- Slip Joint Design
- Wood Handle Scales
- Brass Bolster
Package Contents:
- Winchester Wood Trapper Tin Knife
- Collectible Winchester Tin