- Blade Material:
- Stainless Steel
- Blade Shape:
- Clip Point, Drop Point
- Handle Material:
- Wood
- Handle Color:
- Wood
- Color:
- Wood
Code: WQ-KN-SMLLW-6220031W
MPN: 6220031W
UPC: 048702122491
Product Info for Winchester Small Wood Lockback Tin Knife
The Winchester Small Wood Lockback Tin Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals $2.00 Off!![]()
Purchase your new Winchester Small Wood Lockback Tin Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for Winchester Small Wood Lockback Tin Knife:
| Manufacturer: | Winchester |
| Closed Length: | 3.375 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Designer: | Winchester |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 5.875 in |
| Blade Shape: | Clip Point, Drop Point |
| Handle Material: | Wood |
| Blade Thickness: | 0.1 in |
| Lock Type: | Slip Joint |
| Handle Color: | Wood |
| Weight: | 0.14 oz |
| Opening Method: | Nail Nick |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Wood |
Features of Winchester Small Wood Lockback Tin Knife
- Folding Lockback Design
- Wood Handle Scales
- Brass Bolster
Package Contents:
- Winchester Small Wood Lockback Tin Knife
- Collectible Winchester Tin