Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
- Reticle:
- Plex Wire
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 21.3 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Additional Features:
- Low Turret-Finger Adjustable
Code: WQ-RS-SPRM8-4-12X44SF
MPN: 4-12x44SF
UPC: 840369202321
Buy Together and Save
Product Info for Winchester Supreme Optics 4-12x44mm 1 inch Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
The Winchester Supreme Optics 4-12x44mm 1 inch Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts 13% Off!![]()
Purchase your new Winchester Supreme Optics 4-12x44mm 1 inch Tube Rifle Scope, Second Focal Plane from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Elevate your shooting experience with the Winchester Supreme Optics 4-12x44mm SF Rifle Scope, a versatile and reliable optic designed for hunters and sport shooters alike. These high-performance Riflescopes feature fully multi-coated lenses with proprietary Winchester WINcoat technology, ensuring maximum light transmission, accurate color representation, and protection against glare and scratches. Built to withstand the rigors of the field, the Winchester Supreme Optics 4-12x44mm Rifle Scope boasts a one-piece housing machined from tough A6063-T6 aluminum with a black anodized exterior. It's designed to handle up to 800 Gs of recoil, making it suitable for standard and magnum rifles, as well as muzzleloaders.
The scope utilizes a Second Focal Plane (SFP) reticle, maintaining its size throughout the magnification range for precise shot placement at any distance. With its nitrogen-filled and sealed optical system, this scope ensures fog-proof and waterproof performance in various weather conditions. The Winchester Supreme Optics 4-12x44mm SF Rifle Scope offers exceptional value for its premium features and comes backed by a limited lifetime warranty.
Specifications for Winchester Supreme Optics 4-12x44mm 1 inch Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Winchester |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 4 - 12 x |
| Reticle: | Plex Wire |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 26.2 - 8.7 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4.7 - 3.9 in |
| Diopter Adjustment Range: | -2.5 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 21.3 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 12.4 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Fabric/Material: | A6063-T6 |
| Adjustment Range: | 80 MOA |
| Optical Coating: | Winchester WINcoat |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Additional Features: | Low Turret-Finger Adjustable |
Features of Winchester Supreme Optics 4-12x44mm 1 inch Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Fully multi-coated lenses throughout the optical system.
- Excellent low light performance.
- Beryllium bronze springs.
- One-piece housing machined from tough A6063-T6 aluminum.
- Black anodized aluminum exterior.
- Designed to stand up to 800 Gs of recoil for standard & magnum rifles, and muzzleloaders.
- Nitrogen filled and sealed optical system for fog, water, and dust proof performance.
- Smooth fast focus eyepiece adjustment.
- Knurled power adjustment ring and turret knobs for a secure grip.
- Fingertip turret adjustment for windage and elevation.
- Zero reset turrets can quickly be adjusted to back to zero with a screwdriver or coin.
Package Contents:
- Winchester Supreme Optics 4-12x44mm 1 inch Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Lens cover
- Cleaning cloth
- User manual
