- Blade Length:
- 2.375 in
- Blade Material:
- Steel
- Color:
- Silver
- Sheath Material:
- Nylon
- Length:
- 6.5 in
- Fabric/Material:
- Aluminum/Steel
Code: WQ-M3-MLTLL-6220045W
MPN: 6220045W
UPC: 048702122361
Product Info for Winchester Multi Tool
The Winchester Multi Tool is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts $2.00 Off!![]()
Purchase your new Winchester Multi Tool from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Every outdoorsman has been frustrated with an in-the-field problem that could be fixed with the simplest of toolswhile the tool box is a mile away in the truck. Well now you can carry a tool box on your hip with our new multi-tool. This no-nonsense unit features 13 integrated tools built into a stainless steel frame designed to take a lifetime of use. Textured grips insure non-slip use and user comfort, and our nylon sheath protects the unit and can be positioned anywhere on your belt for easy access.
Specifications for Winchester Multi Tool:
| Manufacturer: | Winchester |
| Blade Length: | 2.375 in |
| Blade Material: | Steel |
| Weight: | 0.5 oz |
| Color: | Silver |
| Sheath Material: | Nylon |
| Length: | 6.5 in |
| Fabric/Material: | Aluminum/Steel |
Features of Winchester Multi Tool
- Textured Grips
Package Contents:
- Winchester Multi Tool
- 13 Integrated Tools