Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.75 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Included Accessories:
- 2 Blades
- Blade Shape:
- Clip Point, Drop Point
- Handle Material:
- Simulated Stag
- Handle Finish:
- Bone, Staglon
- Blade Finish:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Simulated Stag
- Color:
- Simulated Stag
Code: WQ-KN-6220096W-6220096W
MPN: 6220096W
UPC: 048702122484
Product Info for Winchester Stag Stockman Combo Tin Knife
The Winchester Stag Stockman Combo Tin Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts 12% Off!![]()
Purchase your new Winchester Stag Stockman Combo Tin Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for Winchester Stag Stockman Combo Tin Knife:
| Manufacturer: | Winchester |
| Blade Length: | 2.75 in |
| Closed Length: | 3.5 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Designer: | Winchester |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 6.25 in |
| Included Accessories: | 2 Blades |
| Blade Shape: | Drop Point, Clip Point |
| Handle Material: | Simulated Stag |
| Handle Finish: | Bone, Staglon |
| Blade Finish: | Stainless Steel |
| Blade Thickness: | 0.1 in |
| Lock Type: | Slip Joint |
| Handle Color: | Simulated Stag |
| Weight: | 0.2 oz |
| Opening Method: | Nail Nick |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Simulated Stag |
| Length: | 7.7 in |
| Dimensions: | 1.45 x 7.6 x 7.7 in |
Features of Winchester Stag Stockman Combo Tin Knife
- Slip Joint Design
- Simulated Stag Handle Scales
- Brass Bolster
Package Contents:
- Winchester Stag Stockman Combo Tin Knife
- Collectible Winchester Tin