Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.75 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Material:
- Simulated Stag
- Handle Finish:
- Bone, Staglon
- Blade Finish:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Simulated Stag
- Color:
- Simulated Stag
Code: WQ-KN-6220095W-6220095W
MPN: 6220095W
UPC: 048702122460
Product Info for Winchester Stag Trapper Tin Knife
The Winchester Stag Trapper Tin Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices 40% Off!![]()
Purchase your new Winchester Stag Trapper Tin Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for Winchester Stag Trapper Tin Knife:
| Manufacturer: | Winchester |
| Blade Length: | 2.75 in |
| Closed Length: | 3.5 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Designer: | Winchester |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 6.25 in |
| Handle Material: | Simulated Stag |
| Handle Finish: | Staglon, Bone |
| Blade Finish: | Stainless Steel |
| Blade Thickness: | 0.1 in |
| Lock Type: | Slip Joint |
| Handle Color: | Simulated Stag |
| Weight: | 0.2 oz |
| Opening Method: | Nail Nick |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Simulated Stag |
| Length: | 7.7 in |
| Dimensions: | 1.5 x 7.6 x 7.7 in |
| Height: | 1.5 in |
Features of Winchester Stag Trapper Tin Knife
- Slip Joint Design
- Simulated Stag Handle Scales
- Brass Bolster
Package Contents:
- Winchester Stag Trapper Tin Knife
- Collectible Winchester Tin