- Blade Length:
- 3 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Blade Shape:
- Clip Point, Drop Point
- Handle Material:
- Wood
- Blade Finish:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Wood
- Color:
- Wood
Code: WQ-KN-FXDBL-6220125W
MPN: 6220125W
UPC: 048702122576
Product Info for Winchester Fixed Blade Stockman Keychain, Pen, Knife Combo
The Winchester Fixed Blade Stockman Keychain, Pen, Knife Combo is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic discounts $2.00 Off!![]()
Purchase your new Winchester Fixed Blade Stockman Keychain, Pen, Knife Combo from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for Winchester Fixed Blade Stockman Keychain, Pen, Knife Combo:
| Manufacturer: | Winchester |
| Blade Length: | 3 in |
| Closed Length: | 2.5625 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Designer: | Winchester |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 7 in |
| Blade Shape: | Clip Point, Drop Point |
| Handle Material: | Wood |
| Blade Finish: | Stainless Steel |
| Blade Thickness: | 0.1 in |
| Lock Type: | Slip Joint |
| Handle Color: | Wood |
| Weight: | 0.85 oz |
| Opening Method: | Nail Nick |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Wood |
Features of Winchester Fixed Blade Stockman Keychain, Pen, Knife Combo
- Slip Joint Design (Stockman)
- Brass Bolsters
- Collectible Winchester Tin Included
Package Contents:
- Winchester Fixed Blade Stockman Keychain, Pen, Knife Combo
- Collectible Winchester Tin