Tap Tap to Zoom
Product Info for Wiley X Contour Eyeglass Frame
The Wiley X Contour Eyeglass Frame is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new Wiley X Contour Eyeglass Frame from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Fashion Eyewear that works. Top quality opthalmic frame that doubles as a safety glass. ANSI Rated frames that can go from the factory floor to the dance floor without missing a beat.
Specifications for Wiley X Contour Eyeglass Frame:
| Manufacturer: | Wiley X |
| Temple Length: | 140 mm |
| Size: | Medium/Large |
| Fit: | Standard |
| Age Group: | Adults |
| Lens Diameter: | 54 mm |
| Included Accessories: | Removable WorkSight, Side Shields, Case & Cleaning Cloth |
| Lens Shape: | Square |
| General Application: | Casual |
| Distance Between Lenses: | 17 mm |
| Gender: | Unisex |
Package Contents:
- Wiley X Contour Eyeglass Frame