Tap Tap to Zoom
Code: 1A2-KN1-WSTORK3215N-TORK3215N
MPN: TORK3215N
UPC: 3760274191640
The Wildsteer TORK-SR Survival Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer competitive prices 49% Off!![]()
Purchase your new Wildsteer TORK-SR Survival Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
10.25" (26.04cm) overall. 5.25" (13.34cm) black powder coated partially serrated 14C28N Sandvik stainless tanto blade. Tan Tactipren handle. Glass breaker. Lanyard hole. Leg strap. Sheath also features diamond sharpening plate and Swedish Light My Fire firesteel. Tan nylon MOLLE compatible belt sheath. Boxed.
| Manufacturer: | Wildsteer |
| Blade Length: | 5.25 in |
| Overall Length: | 10.25 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Weight: | 1.2 lb |
| Additional Features: | Lanyard Hole |
| Color: | Brown |
| Length: | 26.04 cm |