Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.81 in
- Blade Material:
- CPM-20CV
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Sheepsfoot
- Handle Material:
- Titanium
- Handle Finish:
- Stonewash
- Blade Finish:
- Bead Blast
- Sheath Material:
- Nylon
- Handle Color:
- Gray
Code: P79-KN-GRTEB-WE21017-1
MPN: WE21017-1
UPC: 763416241930
Product Info for We Knife Co Ltd StarHawk Flipper Knife
The We Knife Co Ltd StarHawk Flipper Knife is here at Opticsforyou.com and as usual we offer fantastic deals 38% Off!![]()
Purchase your new We Knife Co Ltd StarHawk Flipper Knife from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Specifications for We Knife Co Ltd StarHawk Flipper Knife:
| Manufacturer: | We Knife Co Ltd |
| Blade Length: | 2.81 in |
| Closed Length: | 3.9 in |
| Blade Material: | CPM-20CV |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 6.71 in |
| Blade Shape: | Sheepsfoot |
| Handle Material: | Titanium |
| Handle Finish: | Stonewash |
| Blade Finish: | Bead Blast |
| Blade Thickness: | 0.13 in |
| Lock Type: | Frame Lock |
| Blade Grind: | Flat |
| Sheath Material: | Nylon |
| Handle Color: | Gray |
| Weight: | 3.6 oz |
Features of We Knife Co Ltd StarHawk Flipper Knife
- Extended tang
- Pocket clip
- Black nylon zippered storage case
Package Contents:
- We Knife Co Ltd StarHawk Flipper Knife