Tap Tap to Zoom
Product Info for Warne Vapor 1in Aluminum Rimfire Rings
The Warne Vapor 1in Aluminum Rimfire Rings is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals Up to 20% Off!![]()
Purchase your new Warne Vapor 1in Aluminum Rimfire Rings from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
Affordable Vapor line of mounts were developed and engineered to provide you with a strong and economical mounting solution that outperforms other mounts in their class.
Specifications for Warne Vapor 1in Aluminum Rimfire Rings:
| Manufacturer: | Warne |
| Finish: | Matte |
| Base/Mount Type: | Fixed |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Gun Model: | AR-15 |
| Ring Type: | 3/8in Dovetail |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Weight: | 1.6 oz |
| Color: | Black |
| Mount Type: | Dovetail |
Features of Warne Vapor 1in Aluminum Rimfire Rings
- Designed to fit 3/8in rimfire dovetails
- Time-tested designs
- Easy to install
- Field proven performance
- Lightweight aluminum
- Lifetime warranty
Package Contents:
- Warne Vapor 1in Aluminum Rimfire Rings