Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 12 in
- Overall Length:
- 17.5 in
- Blade Material:
- Carbon Steel
- Handle Color:
- Black G10
- Additional Features:
- Lanyard Hole
- Color:
- Black
Code: WU-KN1-WAL50870-50870-US
MPN: 5.0870-US
UPC: 871373574555
Product Info for Walther MSM Machete
The Walther MSM Machete is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great deals 15% Off!![]()
Purchase your new Walther MSM Machete from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
17.5" (44.45cm) overall. 12" (30.48cm) black powder coated sawback 1065 carbon steel blade. Black G10 handle. Full, extended tang. Lanyard hole. Impact pommel. Black nylon belt sheath. Boxed with hanging tab.
Specifications for Walther MSM Machete:
| Manufacturer: | Walther |
| Blade Length: | 12 in |
| Overall Length: | 17.5 in |
| Blade Material: | Carbon Steel |
| Knife Application: | Machete |
| Handle Color: | Black G10 |
| Weight: | 1.9 lb |
| Additional Features: | Lanyard Hole |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Black |
| Length: | 44.45 cm |
Package Contents:
- Walther MSM Machete