Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 13 in
- Overall Length:
- 18.5 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Brown Wood
- Additional Features:
- Lanyard Hole
- Color:
- Brown
Code: WU-KN1-WAL50846-50846-US
MPN: 5.0846-US
UPC: 871373542318
Product Info for Walther MachTac 5 Machete
The Walther MachTac 5 Machete is here at Opticsforyou.com and as usual we offer great discounts 18% Off!![]()
Purchase your new Walther MachTac 5 Machete from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
18.5" (46.99cm) overall. 13" (33.02cm) gray coated 440C stainless tanto blade. Brown wood handle. Full, extended tang. Lanyard hole. Black G10 guard. Black nylon belt sheath. Boxed.
Specifications for Walther MachTac 5 Machete:
| Manufacturer: | Walther |
| Blade Length: | 13 in |
| Overall Length: | 18.5 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Machete |
| Handle Color: | Brown Wood |
| Weight: | 1.66 lb |
| Additional Features: | Lanyard Hole |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Brown |
| Length: | 46.99 cm |
Package Contents:
- Walther MachTac 5 Machete