Tap Tap to Zoom
New Product
- Color:
- Silver
- Diameter:
- 5.25 in
- Fabric/Material:
- 304 Food Grade Stainless Steel
- Weight:
- 0.3 oz
Code: 6B6-FI-VL06CC-B160023-000
MPN: B160023-000
UPC: 812951001353
Product Info for VSSL Nest #1 Mesh Filter 3-Pack
The VSSL Nest #1 Mesh Filter 3-Pack is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new VSSL Nest #1 Mesh Filter 3-Pack from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
The Nest #1 Mesh Filter is an environmentally conscious filter that preserves your coffees aroma, flavor, and texture. Crafted from premium food grade 304 Stainless Steel, this filter safeguards your coffee grounds while prioritizing environmental sustainability. It securely holds coffee grinds within the filter, allowing the full spectrum of essential oils and nutrients to flow through, resulting in a perfect brew.
Specifications for VSSL Nest #1 Mesh Filter 3-Pack:
| Manufacturer: | VSSL |
| Color: | Silver |
| Diameter: | 5.25 in |
| Fabric/Material: | 304 Food Grade Stainless Steel |
| Weight: | 0.3 oz |
| Size: | One Size |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Height: | 3.25 in |
Features of VSSL Nest 1 Mesh Filter - 3 Pack
- Infinitely Reusable - This is an everlasting, ultra-durable and corrosion resistant portable coffee filter. Constructed with ultra-fine 304 stainless steel mesh allowing for a flexible fit into one-cup coffee drippers. With anti-microbial and mold-proof surfaces this #1 filter is suitable for an 8oz pour over brew
- Better Coffee - Realize the true flavor of your coffee and reduce waste from using plastic and paper coffee filters. Savor a delightful cup of freshly brewed coffee while reducing your carbon footprint
- Easy To Clean - The smooth woven steel fabric filter is both easy to use and clean. Once youve made your coffee tap out the excess grinds and rinse upside down to quickly release the remaining grinds
Package Contents:
- VSSL Nest #1 Mesh Filter 3-Pack