Tap Tap to Zoom
Product Info for Vortex Razor HD Gen III 1-10x24mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP)
The Vortex Razor HD Gen III 1-10x24mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP) is here at Opticsforyou.com and as usual we offer unbelievable prices and discounts !![]()
Purchase your new Vortex Razor HD Gen III 1-10x24mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP) from Opticsforyou.com today and you will appreciate the easy checkout process, fantastic customer service, Free Shipping policy and information on easily tracking your order.
This Vortex Razor HD Gen III 1-10x24mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP) is the latest generation of glass for your weapon that provides an incredibly clear sight picture and plenty of innovative features so that you can deliver your most precise performance yet. Vortex designed these Riflescopes with an HD optical system containing XR fully multi-coated lenses that amplify light transmission and eliminate reflections to create the brightest, most vivid sight picture possible. Also, the APO system ensures peak color-accuracy across the entire visible light spectrum. For enhanced protection, the Vortex Razor HD Gen III 1-10x24mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP) contains ArmorTek coatings that prevent scratches, oil and dirt from ruining your lenses. The shockproof, fogproof and waterproof construction means that you can use this optic in the most demanding conditions and on firearms with powerful recoil. Mount the Vortex Razor HD Gen III 1-10x24mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP) to acquire distant targets with clarity and precision.
Specifications for Vortex Razor HD Gen III 1-10x24mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP):
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 10 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.4 - 24 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Hard Anodized |
| Field of View, Linear: | 116 - 11.7 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.6 in |
| Color: | Stealth Shadow |
| Weight: | 21.5 oz |
| Length: | 10.1 in |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | XR Fully Multi-Coated |
| Brightness Settings: | 11 |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Vortex Razor HD Gen III 1-10x24mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP)
- Index-matched lenses correct color across the entire visual spectrum.
- Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Precision-machined from premium brass alloy with anti-galling properties for strength and durability. Chromium vanadium erector spring, tumble-polished.
- Heat-treated, hardened-steel pad floats on the end of the turret screw and interfaces with a hardened steel ring on the erector tube for steel-on-steel contact. US Patent 7,958,665
- XR Fully Multi-Coated
- Optimize image sharpness and brightness from edge to edge.
- Rugged construction withstands recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Razor HD Gen III 1-10x24mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane (FFP)
- Sunshade
- Lens cloth
- CR2032 Battery
- Throw lever
- L-TEC Tool
